Sidemount bardzo modne słowo? Konfiguracja? Sposób na życie? Moda? Poszukiwanie kolejnych wyzwań?

Czym w końcu jest ten sidemount?

   Konfiguracja sidemount zwana czasami boczna - przechodzi obecnie swój rozwój, wychodząc pierwotnie z ciasnych jaskiń z miejsc gdzie należało się przepchać, przeciskać nie jednokrotnie samotnie przez różnego rodzaju zaciski, syfony  oraz szczeliny. Jest to po prostu kolejne narzędzie dobrze przygotowanego nurka. Ty sam będziesz decydował jaka konfiguracja jest dla Ciebie najlepsza…. sidemount czy może twin set. ,,Warto posiadać kolejną wędkę,,

   Czas mija, sidemount się rozwija, do takiego stopnia, że znalazła obecnie wielkie uznanie przez nurków rekreacyjnych, również w wodach otwartych.  W dzisiejszych czasach jest bardzo często stosowana (na myśli mam konfigurację), być może za sprawą wszelkiego rodzaju rozwiązań konstrukcyjnych, funkcjonalności a  może po prostu tak jak wyżej napisałem, mody czy sposobu na życie.

   Dla czego sposobu na życie? Jak to w nurkowaniu, człowiek cały czas się doskonali, przynajmniej powinien. Sidemount mimo, że stosowany już jest od dawien, dawna nie doczekał się ujednolicenia,  jak to w nurkowaniu mówi się: jednolitego standardu takiego np. jak konfiguracja DIR.  Może właśnie to jest powód, że brak jednolitości doprowadził do wielu rozwiązań w tej konfiguracji. Jak można zaobserwować u osób nurkujących  sidemount-owo, każdy z nich konfiguruje swój zestaw pod siebie, choć wiele z nich jest bardzo zbliżone,  podobne. To wszystko powoduję, że po każdym nurkowaniu nurek zawsze jeszcze coś dopieszcza, zmienia. Można powiedzieć konfiguracja bardzo rozwojowa, w pewnym sensie nurek sidemount-owy staje się twórcą własnej konfiguracji. Każdy dąży do perfekcji a takim właśnie jest sidemount, który daje według mnie   swobodę w nurkowaniu, całkowitą kontrola nad sprzętem, w szczególności zaworami i regulatorami oddechowymi. Wzbudzony automat, wyciek  nie stanowi już problemu, wszystko w zasięgu wzroku. Jest to niezwykle opływowa przyzwoita konfiguracja, łatwo możesz poprowadzić butlę przed sobą, aby przepłynąć przez ciasny otwór, okno wraku,  szczelinę w jaskini czy rafie. Daje nam większe bezpieczeństwo i komfort pod wodą i łatwiejszy transport na powierzchni.

   Względy zdrowotne?  jak najbardziej tak, odciążenie kręgosłupa, to się czuję już po pierwszym nurkowaniu. Nie dźwigamy po 40 kg na plecach. Wychodzimy z wody bez niczego ..maska na głowie i płetwy w dłoni.

   Jak odbierają to kursanci? Na początku wszelkiego rodzaju praca z butlami, podpięcia, odpięcia, pakowanie węży wydają się trudne, ale po kilku ćwiczeniach widać już u nich swobodę podczas tych czynności. Wykonują to po prostu automatycznie.

   Podsumowując konfiguracja sidemount stała się obecnie na tyle popularna, że każda federacja opracowała standardy na poszczególne stopnie nakazujące w jaki sposób bezpiecznie i świadomie nurkować. Wszystkie wiadomości  można poznać na odpowiednim kursie. Obecnie sidemount nie ma jednej konfiguracji, więc poszczególne systemy mogą się  różnić.

Wybór konfiguracji i osoby, u której będziesz zdobywał szlify zależy od Ciebie.

Każdy instruktor prawdopodobnie da Ci Coś innego.

PSAI Trainer Instruktor Jacek Michno