Część Morza Adriatyckiego należąca do Chorwacji jest uważana za jeden z najlepszych na świecie rejonów, jeśli chodzi o nurkowanie. Odwiedza go rokrocznie coraz więcej entuzjastów podmorskich przygód. Również polscy nurkowie dostrzegli uroki tego kraju, a dzięki budowie autostrady w tym kraju, od naszej granicy do chorwackiego wybrzeża można dotrzeć w 7-8 godzin.

Nurkowanie w Chorwacji jest dozwolone tylko i wyłącznie posiadając zezwolenie wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy. Ta legitymacja nurkowana kosztuje około 100 kun (około 60zł) i można ją nabyć w kapitanatach portów lub w jednym z chorwackich klubów nurkowych. Ważna jest przez rok, a aby ją otrzymać, należy okazać dokument potwierdzający swoje uprawnienia nurkowe (np międzynarodowy certyfikat nurkowy). Podziwianie podwodnego świata z pomocą maski i rurki, czyli snorkling, w Chorwacji nie wymaga pozwolenia. Jednakże są miejsca, gdzie wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia - parki narodowe Kornati i Mljet, wyspy Palagruza i Jabuka - albo nawet jest całkowicie zabronione. Do takich miejsc należą Parki Narodowe Krka i Brijuni, rezerwaty morskie, porty i kotwicowiska, obiekty wojskowe, okolice okrętów itp. Dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna głębokość nurkowania, wynosząca 40 metrów, ponadto miejsce nurkowania musi być oznaczone bojką (w nocy - świecącą). Niezgodne z prawem jest wyciąganie jakichkolwiek przedmiotów z dnia morskiego, a także rzadkich przedstawicieli flory i fauny.

   

Region Chorwacji nad Adriatykiem posiada sródziemnomorski typ klimatu, co oznacza słabe zimy oraz ciepłe i słoneczne, a czasem nawet gorące lata. Temperatura morza wynosi od 8°C w zimie do 28°C w lecie, dzięki słabym ciepłym prądom morskim. Najcieplejszym miesiącami jest okres lipca-sierpnia, kiedy temperatura na wybrzeżu dochodzi do 35°C. Również czerwiec i wrzesień są miesiącami, w których warto wybrać się do Chorwacji, wówczas średnia temperatura powietrza to 25°C a temperatura morza wynosi między 20°C a 25°C. Latem średnia 10-12 godzin w ciągu dnia świeci słońce. Ponieważ stosunkowo niedaleko od morza są góry, nad wybrzeżem chorwackim mamy do czynienia z wieloma rodzajami, dość częstych wiatrów: mistral (bryza), bora (bura), levanter (levanat), tramontana, burin, jugo (sirocco), garbin (libeccio, lebic, lebicada), nevera.