Nurkowanie kojarzy się głównie z kolorowymi rybkami i rafami, urlopem, ciepłą, niebieską wodą. Podczas urlopów w ciepłych miejscach, wczasowicze decydują się na nurkowania na próbę oraz ewentualnie na kurs. Czy znaczy to, że tylko w ciepłych krajach warto nurkować? Oczywiście, że nie! W Polsce można nurkować i jest wiele różniących się od siebie akwenów, które przyciągają nurków rekreacyjnych, ale również technicznych. Co jednak jest bardzo ważne? Należy ukończyć odpowiedni kurs, który pozwoli nam na skorzystanie z danych zbiorników wodnych. Bez tego nurkowanie w żadnym miejscu nie będzie bezpieczne.

Jeziora

Wszyscy dobrze wiedzą, że większość polskich jezior nie zachwyca warunkami, jeżeli chodzi o nurkowanie. Słaba widoczność, muliste dno oraz zimna woda często odstrasza nurków po kursie zrobionym np. w Egipcie czy na Malcie. Jednak każdy, kto chociaż raz zanurkuje w takim właśnie polskim jeziorze zobaczy jak pięknie zachowują się ryby, raki i inne ślimaki właśnie na naszym podwórku.

 

W Polsce jest wiele jezior, które nurkowie uwielbiają ze względu na głębokość lub na faunę i florę. Najpopularniejsze jezioro w Polsce to jezioro Hańcza. To jezioro osiąga w najgłębszym miejscu 108 metrów głębokości, co czyni je najgłębszym jeziorem w Polsce. Jezioro polodowcowe, rynnowe, potrafi niesamowicie zaskoczyć dobrymi warunkami widoczności.

W naszym województwie lubuskim możemy się poszczycić tzw. Pojezierzem Lubuskim, które również oferuje nam wiele ciekawych jezior takich jak: j. Głębokie (k. Międzyrzecza), j. Cisie (k. Bledzewa), j. Lubikowskie, j. Trześniowskie (Łagów) i można by tak wymieniać w nieskończoność. Każde z nich cieszy oko w inny sposób, powalone dęby, ogromne szczupaki i okonie, przepiękna roślinność, podwodne wioski archeologiczne i przepiękne lasy dookoła stanowią miejsce wypoczynku nurków wraz z całymi rodzinami z zachodniej części Polski.

Sztuczne zbiorniki wodne

Koparki, Honoratka, Piechcin, czyli najpopularniejsze polskie zalane kamieniołomy.

Koparki-Jaworzno to najpopularniejszy w dniu dzisiejszym kamieniołom w Polsce. Idealne miejsce dla nurków rekreacyjnych z powodu głębokości, która maksymalnie dochodzi do 18 metrów, więc jest bardzo bezpiecznie. Atrakcje takie jak: koparki, wytrząsarki oraz wrak statku Wilhelm przyciągają całą masę nurków z Polski i nie tylko.

Honoratka, kolejny zbiornik, który powstał po zalaniu części kopalni węgla brunatnego w Wielkopolsce. Kamieniołom Piechcin to zbiornik, który powstał po zalaniu wapiennego wyrobiska. Przy dobrej pogodzie, miejsce to zaczyna przypominać śródziemnomorskie miejsce.

Jezior i sztucznych zbiorników w Polsce jest bardzo dużo. Najlepiej nurkować w miejscach, gdzie jest również baza nurkowa wyposażona w zestaw pierwszej pomocy, w której udzielą nam informacji na temat danego akwenu, napełnią butle z gazami, czy po prostu wypożyczą potrzebny sprzęt.

Morze Bałtyckie i Zatoka

Morze Bałtyckie i Zatoka to największe akweny w Polsce, w których można i warto nurkować. Nurkowania mogą odbywać się z tzw. brzegu, kiedy idąc przez plażę w kompletnym stroju nurkowym, wchodzimy do wody i rozpoczynamy nurkowanie.

Nurkowanie może odbywać się również z łodzi na tzw. wypłynięciu, wtedy to na łodzi lub ribie przemieszczamy się nad wybrany punkt docelowy, a następnie z naszej „łajby” wskakujemy do wody. Miejsca te rządzą się swoimi prawami. W przypadku silnych wiatrów i bardzo złych warunków pogodowych, nurkowania nie odbywają się, ale na pewno w ciągu roku jest mnóstwo okazji, by zanurkować właśnie tam. Głównymi atrakcjami Bałtyku są wraki, których jest bardzo dużo.

W Polsce każdy może spróbować nurkowania

Czy w Polsce można nurkować? Można i to w bardzo wielu miejscach, a na pewno warto spróbować. Należy jednak pamiętać, że nurkowanie to sport ekstremalny. Właśnie, dlatego przygodę z nurkowaniem powinniśmy rozpocząć od kursu nurkowania. W Polsce mamy wielu instruktorów nurkowania, wiec znalezienie osoby, która przekaże nam wiedzę jak nurkować bezpiecznie nie będzie problemem. W zależności od tego, jak chcemy nurkować (głębokie nurkowania, długie nurkowania, nurkowania podlodowe, wrakowe, etc.), musimy odbyć odpowiednie szkolenie i zdać egzamin, wszystko związane jest z bezpieczeństwem. Na każdym kursie poznajemy zasady bezpiecznego nurkowania w zależności od tego, jaki kurs aktualnie odbywamy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy będzie nam się to podobać istnieje możliwość tzw. nurkowania na próbę, czyli intro. W sezonie letnim nad jeziorem a w zimowym w basenie. Takie nurkowanie na próbę to przedsmak kursu, dlatego że już na tym nurkowaniu omawiane są najważniejsze zagadnienia medyczne związane z nurkowaniem oraz procedury bezpieczeństwa podczas nurkowania. Uczymy się obsługi sprzętu oraz zachowania pod wodą. Nurkowanie wykonujemy oczywiście z instruktorem, 1 do 1, czyli mamy instruktora na wyłączność.

Mateusz Paszko Treining Manager Extreme-Dive, Nitrox Instructor PSAI