Rejestr nurkowań, logbook jest to dzienniczek naszych nurkowań, który otrzymujemy na kursie podstawowym. Zapisujemy w nim wszystkie informacje związane z danym nurkowaniem: temperaturę wody, głębokość, zużycie gazu, itd. Po co nam to wszystko?

Najważniejszą zaletą prowadzenia logbooka jest możliwość śledzenia naszego rozwoju poprzez porównywanie dotychczasowych nurkowań. Im więcej szczegółów wprowadzimy do naszego logbooka tym lepsze porównanie będziemy mieli.

W logbook’u warto zapisywać nie tylko dane dotyczące samych warunków środowiskowych, ale również informacje, w jakiej konfiguracji nurkowaliśmy, oraz kilka naszych spostrzeżeń na temat nurkowania, w końcu po to mamy miejsce na uwagi w logbook’u.

Jeśli już prowadzimy tak szczegółowo nasz dzienniczek, na pewno dużo łatwiej będzie nam się uszykować oraz zaplanować kolejne nurkowania na danym akwenie. Mając już wcześniejsze spostrzeżenia będziemy mogli dobrać odpowiedni skafander nurkowy w zależności od temperatury, dobrać odpowiednią ilość balastu do danej konfiguracji na dany akwen, bo przecież inną ilość balastu będziemy używać w Morzu Czerwonym a inną na nurkowaniu w naszym pięknym Jeziorze Głębokim :D

Na pewno dzięki skrupulatnemu notowaniu wszystkich nurkowań, kiedy będziemy chcieli wybrać się na akwen, którego dawno nie odwiedzaliśmy będziemy mogli sobie przypomnieć jak wyglądają nurkowania na tym tez akwenie. W ten sposób będziemy również w stanie wspomóc naszych znajomych, podpowiadając im, czego mogą się spodziewać.

No i na koniec chyba najważniejsza funkcja logbooka, czyli dokumentacja ilości naszych nurkowań. Na każdym wyjeździe możemy zostać poproszeni o pokazanie logbooka w celu sprawdzenia naszego doświadczenie. Również kwestia szkoleń opiera się na ilości dotychczasowych nurkowań, czyli instruktor prowadzący np. kurs RESCUE będzie chciał sprawdzić czy mamy odpowiednią ilość nurkowań do tego kursu.

Mateusz Paszko Treining Manager Extreme-Dive, Nitrox Instructor PSAI