Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie automaty, które dostajemy na serwis do naszego centrum. Co jakiś czas trafiają do nas automaty, które ostatni raz serwis przechodziły nawet pięć lat temu. Jeden powie, „co to takiego pięć lat”, ale każdy świadomy nurek powinien wiedzieć ze pięć lat nawet przy małej ilości nurkowań to jednak szmat czasu.

 Już po raz kolejny trafił do nas zaniedbany sprzęt i jego naprawa kosztuje dodatkowe pieniądze. Zaśniedziałe gwinty, popękane uszczelnienia, czasami brak możliwości rozkręcenia automatów. Dlatego doszedłem do wniosku, że warto o serwisie napisać kilka słów.

Jak często serwisować automat?
Automat powinien być serwisowany raz w roku lub co 100 nurkowań. Tak zaleca większość producentów. Jest to czas, po którym automaty nadal będą działać poprawnie, jeśli nurek dbał o swój sprzęt, jednak warto zadać sobie pytanie czy koszt serwisu przewyższa wartość naszego życia?

   

Na czym polega seriws automatów?

 Serwis, czyli rozebranie automatu na części pierwsze, dokładne wyczyszczenie, umycie go, wysuszenie oraz wymiana wszystkich zużytych części. Części zamienne są sprzedawane w tzw. „serwiskitach”, czyli zestawie części, które trzeba wymienić bez wyjątków.

Czy coroczny serwis wystarczy?

Odpowiadam: nie wystarczy! Oprócz serwisu bardzo ważna jest eksploatacja naszych automatów, czyli fakt jak obchodzimy się z urządzeniem, któremu powierzamy swoje życie wchodząc do wody. Można użyć porównania do naszych samochodów, czy autem wjeżdżamy w błoto? Zostawiamy na luzie stojąc na skarpie? I mniej więcej o to chodzi, jeśli nie dbamy o nasz regulator, czyli zostawiamy automaty na piasku, kładziemy byle gdzie nie zwracając uwagi na to czy ktoś może przez przypadek je kopnąć bądź w inny sposób uszkodzić, nie wymagajmy ze ten automat będzie niezawodny.

Jak dbać o automat?

Bardzo ważna jest eksploatacja naszych AO. Po każdym nurkowaniu, a zwłaszcza, po nurkowaniach w słonej wodzie lub w zamulonych akwenach warto przepłukać pod bieżącą wodą automaty. Należałoby również pilnować, aby automaty miały jak najmniej do czynienia z piaskiem w trakcie oraz przed i po nurkowaniu. Warto też zwrócić uwagę na transport automatów, nie zostawiajmy lepiej automatów w skrzyni pod ociekającą pianką, z tego powodu, że może dostać się do niego niepożądana woda co może skutkować korodowaniem struktur wewnętrznych automatów.

  

Gdzie serwisować automat?

Automat powinniśmy serwisować tam, gdzie osoby wykonujące serwis znają się na tym. To znaczy mają do tego odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie. W dzisiejszych czasach każde większe centrum nurkowe posiada zaplecze oraz uprawnienia do serwisowania automatów. Ważne jest jednak to żeby serwisant, do którego oddajemy automat posiadał dobre opinie wśród społeczności nurkowej. To od serwisanta będzie zależało to czy nasz automat będzie poprawnie serwisowany, czy będzie działał poprawnie po serwisie, oraz czy serwis zapewni jego poprawne funkcjonowanie do kolejnego serwisu. Serwisant będzie wiedział wszystko o automacie, dobierze odpowiednie/orginalne serwiskity, oraz będzie wyposażony w odpowiedni sprzęt do wykonania serwisu.

Czy u każdego mogę wykonać serwis moich automatów?

Wszystkie automaty działają podobnie, tylko w różnych automatach jest ona inaczej wykorzystywana. Każda firma ma swoje patenty i na kursie serwisowym zdradza się jak właściwie wykonać serwis danego modelu automatu, jakie powinno być ciśnienie międzystopniowe oraz czy dane modele są ze sobą kompatybilne. Dlatego warto spytać czy osoba, której oddajemy na serwis automaty jest certyfikowana do takich automatów, jakie sami posiadamy.

Po co komu serwisant?

Można zadać sobie pytanie, dlaczego sam nie mogę sobie zrobić serwisu automatów, przecież jest to bardzo proste urządzenie, zamówię sobie serwiskity i działam!

I tu taki domorosły serwisant napotyka pierwszy problem, ponieważ większość firm, która handluje serwiskitami sprzedaje je tylko certyfikowanym centrom nurkowym, które maja odpowiedni sprzęt do serwisu danego modelu automatu.

Kolejny problem to specjalistyczny sprzęt, wiadomo każdy specjalistyczny klucz można podrobić i także będzie działał, lecz po użyciu takiego właśnie klucza automat będzie prawdopodobnie wyglądał jakby był używany w kopalni a nie przez nurka.

W każdym szanującym się centrum serwisowym wraz z automatem po serwisie powinniśmy dostać woreczek w częściami, które zostały wymienione, oraz podbita książeczkę serwisową, która służy nam za dowód wykonania serwisu.

Zapomniałem, kiedy robiłem serwis automatu.

Po pierwsze możemy sprawdzić to w książeczce serwisowej, ale jeśli okaże się ze jej nie mamy, co wtedy zrobić? Rozwiązanie tego problemu znalazła firma APEKS, przyklejana karteczka do tłoczyska pod przezroczystą membraną z data kolejnego serwisu. Warto też samemu nawet zapisać sobie w telefonie przypomnienie o kolejnym serwisie i wtedy na pewno nie zapomnimy żeby zrobić serwis.

Nasza firma rozwiązała to poprzez prowadzenie rejestru serwisowanych automatów i kiedy zbliża się termin serwisu automatu klienta, wysyłamy wiadomość przypominającą o serwisie.

Dlaczego warto serwisować automaty?

Na pewno priorytetową sprawa jest tutaj bezpieczeństwo, pamiętajmy, że od tego czy nasz automat jest sprawny zależy nasze życie. Na pewno poboczną zaletą serwisu jest tez sam komfort oddychania.

W sytuacji, kiedy ulegniemy wypadkowi nurkowemu ubezpieczyciel może zażądać dowodu na to, iż sprzęt, który używaliśmy był sprawny. Jeśli nasze automaty nie posiadały aktualnego serwisu, możemy mieć problem w postaci braku wypłaconego odszkodowania.

Mam nadzieje, ze przekonałem was do serwisowania swoich automatów. Pamiętajcie bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem!!!

Mateusz Paszko

Nitrox Instuctor PSAI

Oxygen Service Technician